The Taj Mahal

The Taj Mahal

Zaciekawił mnie opis na pudełku “World’s Smallest”, kiedy je otworzyłam to się nie zawiodłam. Puzzelki minimalne, trochę ciężko się układało, ale to właśnie z racji rozmiaru, aniżeli samego wzoru obrazka. Same elementy świetnie dopasowane i różnorodne, co pomagało w szybkim umiejscowieniu odpowiedniego elementu na właściwym miejscu. Wielką niespodzianką okazało się, że kadr obrazka ułożony z puzzli jest większy niż prezentowany na pudełku. Będę polować na kolejne z tej serii :)

cheatwell (1000) castorland (1500) trefl (1000)

 

porównanie z groszem

W 1631 roku Mumtaz Mahal, żona panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahana, zmarła przy porodzie jego czternastego dziecka. Miała 38 lat, z których w stanie małżeńskim przeżyła 18.

Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek spełnił wszystkie prośby (brak oficjalnej żony jednak nie przeszkodził mu w posiadaniu konkubin). Postanowił zbudować na jej cześć grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Według popularnego podania, pogrążony w smutku monarcha osiwiał w przeciągu jednej nocy. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła. Tak naprawdę żadne źródła nie potwierdzają tego faktu – do dzisiaj potomkowie tych rzemieślników są zaangażowani w renowację budowli