"Eagle"

“Eagle”

Coś mnie ewidentnie odciąga od tych 4000 elementów do ułożenia :) Tym razem dowiedziałam się, że Miejska Biblioteka Publiczna ma puzzle do wypożyczenia!! Obok takiej informacji nie można przejść obok i od razu pobiegłam do mojej pobliskiej zobaczyć co mają. Były 2 wzory po 500 elementów. Stateczek mnie zauroczył bo już dawno byłam ciekawa serii Navigare :) Trzeba jednak mieć na uwadze, że to puzzle stare, a i w bibliotece można trafić na różne cuda. Tu były cuda, oj ktoś kto kupował z drugiej ręki i trafił na niechlujną osobę to się domyśla co zastałam w pudełku. Jednak się nie poddałam, wiedziałam na co się piszę. Puzzle same w sobie super, niestety były 2 braki, ale mi to nie straszne i stwierdziłam, że wesprę Bibliotekę i dorobię. W końcu dobro wraca ;)


Puzzle wypożyczone z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach

“Orzeł” został wybudowany w 1936 roku przez stocznię Blohm and Voss w Hamburgu, w Niemczech jako jeden z trzech niemieckich żaglowców, szkolących kadetów marynarki wojennej. W Niemczech wybudowano pięć takich żaglowców, które nazwano “Pięcioma siostrami”. Oprócz Orła były to: Tovarish (Rosja), Sagres II (Portugalia), Mircea (Rumunia) i Gorch Fock II (Niemcy).
W czasie II wojny światowej Orzeł pływał jako statek handlowy transportujący ludzi i towary przez Morze Bałtyckie i jednocześnie szkolący kadetów.
W ramach reparacji wojennych w 1946 roku żaglowiec otrzymały Stany Zjednoczone. Od tego czasu Eagle pływa przez trzy miesiące w roku pod banderą amerykańskiej straży nadbrzeżnej. Jego portem macierzystym jest New London. Zgodnie z nazwą statek posiada galion w kształcie lecącego orła, wspartego skrzydłami o burty statku.