Dinosaurs of the Cretaceous Period

Dinosaurs of the Cretaceous Period

Uwielbiam Eurographics za Smart Cuta :) Jest to moje drugie spotkanie z tą serią i nie mogę się nacieszyć :) Przy okazji dinozaury też się fajnie układało, aż mi się skojarzyła taka stara baja.. Denver Ostatni Dinozaur.. chyba wychodzi na to, że stara jestem :P

Puzzle miałam okazję ułożyć dzięki uprzejmości Maurycego - pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje :)

Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od ~145,0 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę.
W kredzie panował bardzo ciepły i dość wilgotny klimat. Nawet na biegunie średnia roczna temperatura wynosiła około 4 °C, zimą raczej nie spadając poniżej zera. Pod koniec wczesnej kredy zaczęła się największa w dziejach Ziemi transgresja, przez co w późnej kredzie poziom oceanów był wyższy od współczesnego o ponad 200 metrów. Znaczna część lądów uległa zalaniu, powstały liczne płytkie morza epikontynentalne. Istniały już dobrze rozwinięte oceany Atlantyk i Indyjski, choć były jeszcze znacznie węższe niż obecnie. Pod koniec kredy zaczęły się intensywne ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej, doprowadzając do sfałdowania i częściowego wypiętrzania osadów wcześniejszych mórz. Powstały wtedy m.in. płaszczowiny Tatr.