About

How it's began...

Jak chyba każdy, już w dzieciństwie miałam do czynienia z puzzlami, ale nie przywiązywałam do nich, aż takiej uwagi – jak to na dziecko przystało. W 2007 kupiłam swoje pierwsze „nie dziecinne” puzzle, ale jeszcze szału nie było. Fajnie się układało nawet co jakiś czas wpadały nowe wzory. Pamiętam jaka byłam dumna, że ułożyłam 9000!, które się okazały nie takim wielkim złem :)

I think it was my first own puzzle purchase as a child :)

Takiego faktycznego „bakcyla” na puzzle złapałam dopiero w 2014 roku, przypomniałam sobie jak to można się zrelaksować przy układaniu, a wiadomo trzeba mieć jakąś odskocznię od szarej rzeczywistości – moją zostały puzzle :) Przeszukując internet okazało się, że jest więcej takich osób, jest forum puzzlowe, a nawet są organizowane World Puzzle Days na facebooku.

Blog...

As I am not the type that will stash away everything that I have put together, on the contrary, I prefer to arrange and pass the puzzle on. This is where I started to look for a place where I can capture my collection of arranged puzzles, so that some trace will be left :) I went to blogspot and at the end of the same year I launched it. The amount of my collection has exceeded my expectations, I thought I would be posting from time to time, but quite a lot of patterns have already gathered. It was time for some serious steps, since October 2017 I'm under my own domain and new layout :)

fanpuzzli…?

Dlaczego akurat fanpuzzli? bo chciałam zachować polską nutkę, a tak na prawdę to jestem fanką puzzli :) płci żeńskiej, ale jakoś wizualnie strona „fankapuzzli” mi nie pasowało. To tak jak z „doktorką” :) po prostu niektórych form nie powinno się odmieniać, ot takie moje skromne zdanie :)

Support...

If you have old puzzle that you want to throw out - Don't do it! If you're willing to send it to me, please do. I take all kinds of puzzles - old, with missing picies without a box - just let me know.

Contact...

If you wish to contact me, please use contact form at your right side.

This site is protected by wp-copyrightpro.com